cam filmi fabrikalarda artık zorunlu

Cam Filmi Fabrikalarda Artık Zorunlu

Cam film kuralları değişiyor!

Bir süre önce yasak mıdır değil midir bizi bir hayli meşgul eden cam film artık zorunluluk haline geliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hareketi ile öncelikle fabrikalar olmak üzere açıklanan yeni genelgede cam film zorunlu hale geliyor.  Özellikle otomobiller hususunda gündemi uzunca süre meşgul eden cam filmleri bugün araçlarda da renk tonlamasına dikkat edildiği sürece izin verildiği gibi, yavaş yavaş tüm özel yapı binalar ve kamu binalarında da karşımıza çıkacağına benziyor. Peki pilot yerler olarak neden fabrikalar ve cam filmler neden fabrikalarda zorunlu hale geliyor?

Fabrikalar büyük ve kozmopolit olmaları sebebi ile nabız tutmak ve pilot yer olmak üzere fevkalade uygundur. Kalabalık çalışma ortamı düşünüldüğünde emniyet ve güvenlik hususlarında ön plana alınması da hayli olağandır. Cam filmlerin sağladığı avantajlar ve önemler hakkında da bilgi vermek gerekir ise,

 • Çalışma ortamında hava durumuna bağlı olarak aşırı soğuk ya da aşırı sıcakları önler ve ideal ısıyı sağlar.
 • Başta UV olmak üzere bir çok zararlı ışınlarını engelleyerek bir çok kanser türü hastalıkları olasılıklarını önemli ölçüde düşürmektedir.
 • Uygulandığı yerde cam kırıklarına bağlı hasarlarda camın dağılmasını engellemektedir. Bu da cam kırılmalarına bağlı yaralanmaları çok büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Herhangi bir kazada şahısların zarar görmesini neredeyse tam manasıyla engeller.
 • Cam film uygulamalarının hırsılık ve terör olaylarını önemli ölçüde engellediği ve engellenemediği durumlarda ise zararı minimuma çektiği ispatlanmıştır.
 • Üstelik acil durumlarda ise yaralanmaları önleyen cam film içeriden dışarıya çıkışları da daha mümkün kılmaktadır.
 • Kullanıldığı ortamda uygun çalışma ışığının ayarlanmasına vesile olurken, kış aylarında tüketilen ısınma masraflarını da fevkalade düşürmektedir.
 • Çalışma ortamlarında cam alanlara uygulanan cam filmlerin herhangi bir nahoş durum karşısında iş kazaları oranlarını düşürdüğü de netlikle görülmüştür.
 • Dışarıdan camlar vesilesi ile içerinin görünmesini engeller veya kısıtlar.

Bu denli önemli faydalara sahip olan cam film artık hayatımızda çok daha sık karşımıza çıkacak belli ki. Bakanlığın desteği ve öncülüğü ile fabrika personellerinin emniyeti ve güvenliği açısından oluşturulan maddelere artık cam filmde eklenmiş olup zorunlu kılınmaktadır. Tüm bu çalışmalar çalışanların güvenliği ve konforu için yapılmaktadır. Çalışanların güvenliğine fayda sağlayacak hususların önemli olduğu gerçeği ile tüm bu düzenlemelerin doğruluğu oldukça nettir. Bir çok önemli, engelleyici ve caydırıcı özellikleri ile cam filmler bugün güvenlik konusunda çok önemli bir yere sahiptir. Sadece iş ve çalışma hayatında değil bugün özellikle yüksek katlı binalarda ve evlerde de tercih edilen cam filmler akıllardaki tüm negatif ve olumsuz soruları da bertaraf etmiş durumda. Faydaları ispatlanmış olan cam filmler bugün serbest olmaktan iade yasalaşma yolunda hızla ilerliyor. Kamu binaları ve gökdelenlerde yavaş yavaş görmeye başladığımız cam filmler emniyet, sağlık ve konfordan ziyade uygulandıkları alanlara şıklıkta katmaktadır.

Fabrikalarda Cam Film Uygulaması

Bir dönem hayatımızda yer alıp almaması hususunda envai sorulara muhtelif değişken cevaplar verilen cam film uygulamaları bugün doğruluğunun anlaşılması ile beraber fabrikalarda yeni genelge içerisinde karşımıza çıkmakta. Cam filmler hem sağlık hem güvenlik açısından büyük artılara sahiptir. Bugün artık hem personel sağlığı, hem de güvenlik açısından iş yerleri ve kurumlar başta olmak üzere her alanda sıkça karşımıza çıkmakta. Artık fabrikaların ve büyük iş yerlerinin bile gündemine giren cam filmler nedir ve  faydaları nelerdir?

Sıradan camların yanı sıra metalize tabakalar içeren, UV ışınlarını yüzde doksan dokuz oranında önleyen bir uygulamadır cam filmler. Özel teknisyenler tarafından uygulanan cam filmler, açık, orta ve koyu ton renk seçenekleri olan cam filmler estetik duruşu yanı sıra güvenlik açısından da büyük önem taşımaktadır.

 • UV ışınlarını yüzde doksan dokuza kadar önleyen cam filmler başta cilt kanseri olmak üzere bir çok kanser türüne karşı etkin koruma sağlamaktadır.
 • Ortam ısısını mevsim koşullarına göre rahatlatır ve yakıt tasarrufu sağlar.
 • Kırılma anında camların dağılmasını engeller. Otomobillerde dahi kap kaçlara ve cam kırılmalarına karşı bu amaçla kullanılmaktadır.
 • Kullanıldığı alanlarda şık bir görüntü sağlar. Ancak emniyet açısından değeri elbette hepsinden önemlidir.
 • Yapılan araştırmalarda mekanlarda kullanılan cam filmlerin terör olaylarını caydırıcı etkisi olduğu da saptanmıştır.
 • Acil durumlarda içeriden dışarıya çıkışı kolay ve mümkün kılar.
 • İş yerlerinde güneş ışığına bağlı olarak eşyaların zarar görmesini büyük ölçüde engeller.

Konfor, rahatlık ve sağladığı güvenlik sebebi ile cam filmlere olan bakış açısı günden güne değişiyor ve çokça tercih ediliyor. Genelgelere içerik olan cam film, çalışanların sağlık ve emniyeti açısından önem arz etmektedir. Deprem, sel, kasırga, hortum yahut çok sert cisimlerin çarpması gibi durumlarda direnci muazzam bir biçimde arttıran cam filmler, özellikle afet durumları içerisinde ölümlerin yüzde yirmi ikisini oluşturan cam kırıklarında önüne geçmektedir. Görüldüğü üzere oldukça önemli faydalar sağlayan cam filmler çok kısa süre içerisinde kamu binaları başta olmak üzere bir çok yerde daha sık karşımıza çıkacak gibi. Parlak ışığı da ciddi anlamda kesen bu ürün buna bağlı kazaları engelleyeceği gibi, çalışma ortamına müsait bir ışık tonu ayarlayacaktır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde değiştirilen düzenlemeler ile artık sadece kurum ve iş yerlerinde değil otomobillerimiz de de renk tonuna dikkat edilmesi taktirde cam film kullanılabilecektir.

Çalışma hayatında iş sağlığı ve personel güvenliği hususunda yer alan cam filmleri denetlemeler içerisinde de karşımıza çıkacak. Düzenlenen genelgeler içerisinde cam filmler şart koşuluyor. Cam filmler sayesinde fabrikalar ve uygulandığı binalar başta güvenlik olmak üzere bir çok açıdan avantajlar sağlayacaktır. Bugün faydaları ile evlerde de uygulanmaya başlayan cam filmler, iş ve ticaret hayatında zorunlu hale gelmeye başlamıştır.

Fabrika, üretimhane, atölye, hangar, tersane gibi vb. yapılarınıza gerekli ve standartlara uygun profesyonel cam filmi & güvenlikli cam filmi uygulamaları için bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: İLETİŞİM

ÖNERİLEN SAYFA

Binalara Cam Güvenliği

Binalara Cam Güvenliği

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve yapılarınıza görsel kalite kazandırmak ister misiniz? Bina cam filmleriyle bina, …