porsche'den elektrikli otomobil mission-e

Porsche’den elektrikli otomobil: Mission E

Porsche Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda, markanın bugüne kadar geliştirdiği ilk 4 kapılı tam elektrikli konseptini tanıttı.

Alman lüks otomobil üreticisi Porsche de modaya uydu. İlk 4 kapılı tam elektrikli konseptini Frankfurt’ta görücüye çıkaran Porsche, otomobili kendi tasarım diliyle farklılaştırdı. 4 kapılı 4 koltuklu konseptin elektrikli motoru 600 beygir güç üretiyor. 15 dakikalık sürede yüzde 80 oranında şarj olan pratik araç Mission E’nin 500 kilometrelik menzili de dikkat çekiyor. 0’dan 100 km hıza 3,5 saniyede ulaşarak Porsche’nin sporcu kimliğini vurgulamayı ihmal etmeyen otomobilin bir çok sistemi göz ve yüz hareketleriyle kontrol ediliyor. Örneğin ön bölümdeki bir kamera, sürücünün hangi bölüme veya cihaza baktığını anlıyor. Menü ekranına bu bölümü getiriyor. Sürücü de direksiyon üzerindeki kontrol düğmeleri ile istediği seçeneği kontrol edebiliyor.

Mission E’nin alüminyum, çelik, karbon fiber ve güçlendirilmiş polimerden üretilen gövdesi, hafifliği ile sürüş dinamizmi kazandırıyor.

2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Mission E’ye Porsche’nin efsane modellerinden biri olan 911 Carrera da eşlik etti. Yeni Carrera’da kullanılan çift turbolu yeni nesil motor 370 beygir güç üretiyor. 911 Carrera S’te ise bu değer 420 beygir güce çıkıyor. 911 Carrera, PDK şanzıman ile 100 km’de 7,7 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor.

ÖNERİLEN SAYFA

roborace

Formula E’de sürücüsüz araçlar yarışacak

Elektrikli otomobillerin yarıştığı Formula E, önümüzdeki yıldan itibaren sürücüsüz araçların yarışına da ev sahipliği yapacak. …