R43 Cam Filmi Gerekli mi?

R43 Cam Filmi Gerekli mi?

R43 Cam Filmi

Bilindiği üzere, geçtiğimiz dönem içerisinde sürücülerin sahip olduğu araç camlarına R43 cam filmi yasağı geldiği biliniyor. Öyle ki kişilerin araçlarının fabrika çıkışlı mı yoksa fabrika çıkışlı cam filmi mi takılı olduğu konusunda hala tartışmaların sürdüğü görülüyor. Fakat son çıkan açıklamalar ile birlikte kişilerin araçlarına cam filmi takmalarında bir problem olmadığı belirtiliyor.  (r43 standartlarına uyulduğu sürece)

Geçen zamanlarda yasakların gelmesi üzerine kişilerin ceza yememeleri için kişisel olarak sahip olunan araçlardaki cam filmleri ya da R43 cam filmi gibi türleri söktürmek istedikleri belirtiliyor. Genel olarak bakıldığında cam filmlerini sökülmesi için yapılması gereken birkaç durum meydana geliyor. Kişilerin araçlarındaki herhangi bir cam filmi söktürebilmeleri için uygulamaları gereken birtakım durumlar meydana geliyor. R43 Cam Filmi Nedir?

Bunlardan bazıları;

 • Aracın sahip olduğu cam filmi kenar kısmından müdahale edilerek kaldırılır. Cam filmi çok sıkı bir şekilde yapışmadı ise yavaş ve de kuvvetli bir şekilde çekilir. Çekilen cam filmi ise zamanla camdan ayrılarak sökülür.
 • Diğer aşamada film camdan ayrılmıyor ise filmin ısıtılarak gevşetilmesi gerekir. Araçların cam filmlerini gevşetebilmek için fön makinası önerilir. Meydana gelen yumuşatma işlemi fön makinası ile devamlılık gösterirken, aracın cam filmi kolaylıkla çıkar.
 • Araçların arka camlarındaki filmler için rezistansa zarar gelmemesi açısından dikkatli davranılması gerekli. Öncelikle aracın arka camı sakin bir şekilde silinir. Koyu bir çöp torbası edinilerek, tek kat halinde kesilir. Kesilen torbanın büyüklüğü camı kaplayabilecek boyutta olmalı. Hem içeriden hem de dışarıdan camın büyüklüğü kadar poşet kesilir. Bir diğer aşamada aracın arka camındaki film üzerine sprey ile birlikte içerisinde amonyak barındırabilecek bir su sıkılır. Sonraki aşamada arka camın alt kısmından cam için gerekli olan poşet cam üzerine yapıştırılır ve de araç güneş gören bir bölgeye çekilir. Aracın güneşte kalma süresi minimum 2,5 saat olması gerektiği belirtiliyor. Güneş ışınları ile birlikte yumuşama gösteren film kolayca rezistansa sorun yaratmayacak şekilde sökülür. Meydana gelen film sökme yöntemi diğer camlar için de uygulanabilir.
 • Sahip olunan araçlardaki zorlu cam filmlerini sökebilmenin diğer yollarından bir tanesi de buhar makinesi olarak belirtiliyor. Araç üzerindeki cam filminin kenarlarından kaldırma işlemi yapılarak cam arasındaki boşluğa buhar uygulanması durumunda film kendiliğinden sökülür. Meydana gelen bu yöntem cam filmi sökme yöntemleri arasında tercih edilenlerin başında geldiği belirtiliyor.
 • Aracın camlarından sökülen R43 cam filmi ya da benzeri cam filmleri için son olarak yapılması uygun bulunan durumlardan bir tanesi sabunlu su ile camların silinmesi olarak belirtiliyor. Camlarda kalan yapıştırıcı ya da diğer kalıcı maddeler, kredi kartları ya da sert bir malzeme ile çıkmaması durumunda jilet ile kazınarak çıkarılır.

R43 Cam Filmi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fabrika çıkışlarında takılan bu araç cam filmi fiziksel yaralanmalardaki önlemek adına ve de normal trafik şartlarında, araçların kullanım süreçleri boyunca meydana gelebilecek olumsuz durumları önleyebilecek derecede güçlü olması gerekir. Araçlara takılan R43 cam filmi ve renkli cam filmi türleri her çeşit olumsuz havaya karşı ve de aşınmalara karşı dirençli olduğu belirtiliyor.

Geçmiş zamanlardaki çıkan yasaklarda meydana gelen cam filmi, şu an araçlara takılabilmesi için gerekli olan maddeler aşağıdaki gibidir:

 • Herhangi bir aracın ön camına kesinlikle renkli cam filmi ya da R43 cam filmi kullanılmaz.
 • Dışarıdan aracın içerisinin görünmesi gerektiği ile birlikte, araçların ışık yansıtma oranlarının maksimum %15 ve üzerinde olan cam filmlerinin kullanılması yasak olduğu belirtiliyor.
 • Araçların net cam filmi kalınlıklarının minimum 80 um olması gerektiği vurgulanıyor.
 • Sahip olunan kişisel araçların cam filmlerinde PVC kullanımının yasak olduğu belirtiliyor.
 • Yapılması uygun bulunan cam filmlerinin araçlara uygulanması durumunda panellerdeki yalnızca iç yüzeye yapılması gerektiği belirtiliyor.
 • Herhangi bir sürücünün yüz seksen derece ön görüş alanı içinde sağ ya da sol kolunda kalmış olan yan emanet camlarına uygulandığı renkli cam filmi ya da R43 cam filmi ile ışık geçirgenliğinin minimum derece %70 olması gerektiği belirtiliyor.
 • Bir sürücünün arka tarafındaki görüş alanı ile içerisinde kalan camlardaki cam filmlerinin ışık geçirgenliklerinin ise belirtilen durumlara oranla minimum düzeyde %20 olması gerektiği belirtiliyor.

Siz de araçlarınıza renkli cam filmi taktırmak istiyorsanız, Türkiye genelinde bulunan GMC Film bayilerini ziyaret ederek profesyonel uygulama hizmeti alabilir ve de “ÖMÜR BOYU GARANTİ” kapsamında işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: R43 uyumlu cam filmleri

ÖNERİLEN SAYFA

Binalara Cam Güvenliği

Binalara Cam Güvenliği

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve yapılarınıza görsel kalite kazandırmak ister misiniz? Bina cam filmleriyle bina, …