Araç Cam Filmi Renk Tonu

Araç Cam Filmi Renk Tonu

Birçok araç sürücüsü farklı nedenlerden dolayı, arabalarının camlarını renklendirmeyi tercih ederler. Çünkü araç camına filim takılarak camda yapılan renklendirme işlemi özellikle yaz aylarında ısının bir kısmını engellemeye, ısıtma veya soğutma maliyetlerini içeride tutmaya yardımcı olur. Bunun yanında camın parlamasını azaltmaya ve genel olarak daha iyi ve konforlu bir sürüş deneyimi elde edilmesinde de faydalıdır. Bununla birlikte araç içerisindeki mahremiyeti engellemek içinde cam film uygulaması yapılmaktadır.

Ancak arabanızın cam tonu çok koyu olduğunda,  bazı yasal engellere takılabilirsiniz. Her ülkenin pencere renk tonu ile ilgili kendi yasaları ve düzenlemeleri vardır, ancak genellikle pencere renk tonu hem sizin hem de yoldaki diğer sürücüler için güvenli olmasını sağlayan standartlara uymalıdır.

İşte size aracınızın cam tonunun çok koyu olup olmadığına dair dört işaret;

1-) Görüş Zorluğu

Pencere tonu, güneşin çoğunu arabanızdan uzak tutabilir, ancak özellikle geceleri de görülmesini zorlaştırabilir. Arabanızın camlarından herhangi birini görme konusunda sorun yaşıyorsanız, o zaman çok karanlık olan bir pencere tonu kullanılmış olabilir. Şayet aracınızda böyle bir filim mevcutsa sürüş güvenliliği için bunu değiştirmeli ya da çıkarttırmalısınız.

2-) Ön camdan içerisinin görünmemesi

Birçok ülkede gizlilik ve rahatlık nedenleriyle arka ve yan camların ön camdan daha koyu olmasına izin verilmektedir. Bazen bunların, yoldan geçenlerin camlara bakamayacakları veya zorluk çekebilecekleri kadar karanlık olmalarına bile izin verilir. Bu her ülkenin kendi trafik düzenlemelerine göre değişiklik gösterebilen bir durumdur. Bununla birlikte, bu esneklik kesinlikle ön camınız için geçerli değildir. Aracınızın önünü dışarıdan göremiyorsanız ve en azından araç içindekinin siluetini çizemiyorsanız, aracınızın cam renk tonunun çok koyu olması ihtimali yüksektir. Şayet böyle bir durum varsa hem herhangi bir cezalandırmaya girmemek hem de sürüşünüzü tehlikeye sokmamak adına gerekeni en kısa zamanda yapmalısınız. Veya aracınızın en ön camına yeni bir uygulama yaptırmayı düşünüyorsanız, açık tonlarda (sadece ön cama özgü ürünleri) cam filmini yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Cam film renk tonları hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz cam filmi renk simülatörünü inceleyebilirsiniz.

3-) Diğer Sürücülerin Sürüş Kalitesini Bozuyorsa

Pek çok insan, araç camının güneş ışığının araca girmesini engellemesinin yanında, diğer araca yansıdığının farkına varmamaktadır. Ya da farkında olsalar bile önemsememektedirler. Ancak bu yansıma işlemi pencere tonu çok yansıtıcı bir tondaysa, yoldaki diğer insanlar için sorunlara neden olabilir. Bu sadece sinir bozucu bir parlamaya neden olmakla kalmaz ve aynı zamanda diğer sürücülere doğrudan kör edici bir etki yaratabilir. Güneşli bir günde pencerenizdeki renk tonunun yansıması karşıdakinin görmesini engelleyecek düzeydeyse, pencere tonunuz muhtemelen çok koyudur. Ayrıca sadece koyu olmakla kalmayıp yasal değildir. Çünkü bu şekilde cam filimi kullanarak hem kendi hayatınızı hem de diğer sürücülerin hayatlarını tehlikeye atıyor olabilirsiniz. Cam Filimi taktırmanın pek çok faydaları olmakla beraber doğru kullanılmadığında hayati riskler taşıyabilir. Bu yüzden aracınıza cam filimi taktırmak istiyorsanız işinde profesyonel olan firmalarla çalışmanız olası hataların ve can kayıplarının önüne geçer.

4-) Polisler Tarafından Sıklıkla Durdurulursanız

Cam filimi taktıran sürücüler gayri ihtiyari trafik kontrolüne girdiği zaman endişelenir. Oysa doğru bir ton seçilerek yapılan uygulamada trafik denetimlerinden kolaylıkla geçebilirsiniz. Şayet polisler tarafından sıklıkla durduruluyorsanız bu, büyük bir kırmızı uyarı işaretidir. Çünkü bölgenizdeki polis memurları, hem güvenliğiniz hem de çevrenizdeki diğer sürücüler için koyu cam tonunun ne olabileceği konusunda eğitimlidirler ve bilgilidirler. Cam tonunuz yüzünden sık sık polisler tarafından durduruluyorsanız, sizinki kesinlikle koyu ton bir film modeli olabilir.

Bu işaretler sizin için geçerliyse ve cam film renginiz çok koyuysa, gerçekten yapabileceğiniz tek şey değiştirmektir. Arabanızın cam renk tonunu değiştirirken, yeni renk tonunun yasal standartlar dahilinde olduğundan emin olmanıza yardımcı olacak profesyonel bir uygulama şirketi seçmelisiniz. Cam film uygulama firmaları, yanlışlıkla çok karanlık olan başka bir renk tonu seçmemeniz için yasal standartlara ve düzenlemelere uymalıdırlar.

Sizde aracınızın cam filimi tonunu değiştirmek ve yasal standartlara uygun bir araba cam filmi uygulaması yaptırmak istiyorsanız; Türkiye genelinde bulunan GMC Film bayilerini ziyaret ederek profesyonel uygulama hizmeti alabilir ve “ÖMÜR BOYU GARANTİ” kapsamında işlemlerinizi sağlatabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Binalara Cam Güvenliği

Binalara Cam Güvenliği

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve yapılarınıza görsel kalite kazandırmak ister misiniz? Bina cam filmleriyle bina, …