araç kaplama nedir

Araç Kaplama Nedir?

Aracının özellikle; renginden, görüntüsünden, dizaynından, tasarımından memnun olmayan veya kişisel zevki için yenilik isteyen araç sahiplerinin kaporta üzerine boya işlemi yaptırmadan tamamen folyo ile kaporta sacının kaplanma (renk değişim) işlemine Araç Kaplama denir.

Araç kaplama eski dönemlerde genellikle ticari araçlarda (taksi, dolmuş vb.) ağırlıklı olarak tercih edilirdi. Bunun sebebi, araca folyo kaplama işlemi yaptırıldıktan sonra farklı bir müşteriye aracın satışı durumunda değerinin düşmemesi içindi. Artık günümüzde birçok araç sahibi, aracının hem dizaynı hem de daha estetik bir görünüme kavuşması için (araç o km olsa dahi) araç folyo kaplama/renk değişim hizmetini tercih etmektedir.

Araç folyo kaplamanın faydaları

Araç folyo kaplama, kaporta boya işlemine göre fiyat olarak biraz daha ekonomiktir. Daha önemli olan konu, maalesef Türkiye’de araç üzerinde herhangi bir boya işlemi olursa piyasa şartlarında fiyatlar düşmektedir. İşte tam da bu aşamada en makul çözüm araç kaplamadır. Çünkü, profesyonel bir şekilde uygulanan bu hizmet, kullanılan ürün kalitesi ve uzman bir işçilik ile buluşunca sonraki dönemde eski haline gelmesi yaklaşık 5-10 saatlik bir emek ile mümkündür.

Araç folyo kaplama yapılırken hangi parçalar sökülür?

Herhangi bir aracı gözünüzün önüne getirin. Bakmış olduğunuz resimde, yaklaşık %70’lik alan kaporta’dan oluşmaktadır. Ve bu alanlarda tamamen, sac değildir.

Örneğin, kapı yüzeyinde; kapı tutamacı vardır. Kaputta far vardır. Tavanda anten vardır. Bagajda logo vardır. vb.

Haliyle folyo kaplama işlemin araç üzerine sorunsuz/hatasız bir şekilde uygulanması/işlenebilmesi için aracın kaporta yüzeyindeki bazı parçaların sökülmesi gerekmektedir. Bu parçalar genellikle: farlar, çıtalar, anten, kapı kolları vb. gibi olan ek parçalardır.

Unutmayın: Araç folyo kaplama işlemi yaptıracağınız yerde, herhangi bir işleme başlamadan önce araç parçalarının sökülüp/sökülmeyeceği konusunda tam olarak bir mutabakata varmanız gereklidir. Çünkü parçaların sökümü sırasında, herhangi birinin kaybolması veya zarar görmesi size pahalıya patlayabilir. Bu konuda mutlaka uzman bir kişiden/firmadan destek alın.

Folyo kaplama (malzemesi) nedir?

Günlük hayatta kullandığınız bant’lar ile hemen hemen aynı doğrultuda üretilen PVC ana esaslı ürünlerdir (bu tanım genel olarak ele alınmıştır, üretici firmaların ürün özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir).

Folyo ürününün iyisi, kötüsü, kalitelisi var mıdır?

Bu soruyu çok açık bir şekilde yanıtlamak gerekirse; EVET vardır. Fakat asıl sorun şu ki: müşterilerin/araç sahiplerinin bunu anlayamamasıdır.

Maalesef araç kaplama hizmeti alan müşterilerin en büyük dayanağı, satıcı ile olan güven ilişkisidir. Çünkü: uygulamayı yapacak firma müşteri arkasını döndükten sonra x bir marka ürün yerine y marka ürün kullanırsa maalesef araç sahibinin bunu anlaması neredeyse imkansızdır. Siz işlem bittikten sonra %99 sadece aracın yeni kaplanmış rengi ile ilgilenirsiniz. Çünkü bir anda araç tamamen farklı bir araçmış gibi görünecektir. Peki ya sonra?

Kalitesiz ürünler: zamanla rengini değiştirip, solmalar oluşup, ilk gördüğünüz rengi yansıtmayacaktır. Sonraki süreçte söktürmek istediğinizde çok büyük masraflar açacak hatta kaporta yüzeyinden sökülemeden ancak zımpara ile sökülebilecektir. Eğer böyle bir durum başınıza gelirse, üzülerek belirtmek isteriz ki başınız ciddi anlamda derttedir.

Kaliteli ürünler: bu ürünlerin teknik detaylarını anlatmak yerine, direk ana esasları anlatmak istiyoruz. Aracınız için gerçekten kaliteli, uzun yıllar sorun çıkarmayacak, profesyonel bir araç kaplama hizmeti yaptırmakla beraber bu hizmeti en iyi ürün ile yaptırmak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

  • İşlemi yapacak işletmede ilgili ürünün mutlaka faturasını isteyin. (işletmeye kesilen fatura)
  • Fatura da yer alan ürün markasını ve modelini (internette ufak bir araştırma ile) eğer mümkünse üretici firmanın genel merkezini arayın.
  • Şayet üretici firmanın Türkiye ofisi yok ise menşei ülkesini sorgulayın.
  • Elinizden geldiğince uzak doğu menşeli ürünlerden uzak durun.
  • Uygulamayı yapacak olan firmadan MUTLAKA kaşeli, imzalı (resmi değer taşıyabilecek) garanti belgesi isteyiniz.

Cast Folyo Nedir?

Bu kelimeyi net olarak bilmelisiniz ki: cast folyo demek, KALİTEDİR. Sebebi ise: cast folyo dışında kullanılan diğer tüm ürün grupları reklamcılık sektöründe kullanılan 2. 3. 4. Kalite ürünlerdir. Aslında ana esas kalite değildir. Fakat dayanıklılık ayrımı yapılması gerekiyorsa evet kalite farkı buradan başlar. Çünkü; reklam sektörüne özel olarak üretilen ürünler, düşük fiyatlı ekonomik bütçeli ürünlerdir. Lakin cast folyo, sadece araç kaplama hizmeti için üretilen ürünlerdir.

Rapid air nedir?

Rapid air teknolojisi bu işin, artık en üst noktasıdır. Günümüzde artık birçok araç kaplama uygulaması yapan firma rapid air teknolojiye sahip ürünler kullanmaktadır.

Bunun temel sebebi:

  • uygulama aşamasının çok daha rahat ve hızlı yapılmasından
  • araç üzerinde uygulandıktan sonra kaporta üstü ile altının (araç orijinal boyalı alanı) havayı aktarmasından kaynaklıdır.
  • Söküm aşamasında neredeyse hiçbir problem yaşanmaması için.

Anlayacağınız şekilde özetlemek gerekirse: siz normal bir folyoya baktığınızda kağıt zemini üzerinde bir renk görürsünüz. Fakat rapid air teknolojili bir folyo’da, gözle görülmeyecek kadar küçük binlerce gözenek (delik) mevcuttur. Bu gözenekler folyo daha iyi bir form almasını sağlayarak hem uygularken çok büyük kolaylık sağlar hemde, aracın orijinal boyasının hava almasını sağlar.

Folyo kaplama çeşitleri nelerdir?

Bu soruya 2019 yılındaki bilgileri vererek cevaplamak istiyoruz. Çünkü her şeyde yenilik olduğu gibi bu alanda da üretici firmalar sürekli olarak yeni ürün gamları oluşturmaktadırlar.

Şu an aktif olarak; mat, parlak, metalik, bukalemun, desenli, krom, kadife vb. ana ürün gruplarıdır.

Not: Seçeceğiniz araç kaplama rengi tüm ürün gruplarında olmayabilir.

Firmalar arasındaki fiyat farkı

Bu soruyu gün içinde yaklaşık 20 farklı müşterimizden duyuyoruz. Maalesef çok elim bir durum. Lakin elbette bununda bir açıklaması var.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi her şeyden önce kaliteli bir ürün istiyorsanız, bu yüksek fiyat demektir. Örneğin: bir firmadan araç kaplama hizmeti için 100 tl aldınız, diğer firmadan 300 tl. Arada uçurum var.

Bunun başlıca ana nedeni: yüksek fiyat veren işletmenin folyo ürününü yüksek fiyat ile alıyor olmasıdır.

Birde üstüne amortisman, işçilik, kar marjlarını ekleyince haliyle yüksek fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Elbette düşük fiyatlı işletmede (kaliteli ürün hariç) aynı içerikleri sağlıyor. Fakat o işletmenin kullanmakta olduğu uzak doğu üretimi olan ürünün kendisine geliş fiyatı düşük olduğundan fiyatlarda işte bu yüzden fiyat farkı oluşmaktadır.

ÖNERİLEN SAYFA

Binalara Cam Güvenliği

Binalara Cam Güvenliği

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve yapılarınıza görsel kalite kazandırmak ister misiniz? Bina cam filmleriyle bina, …