Cam Filmi Cilt Kanserini Önleyebilir mi?

Cam Filmi Cilt Kanserini Önleyebilir mi?

Birçok kullanıcı cam filminin sadece dekorasyon, aksesuar amaçlı olarak kullanıldığını bilmektedir. Fakat cam filmlerinin aynı zamanda çok ciddi sağlık problemlerini engelleyip, aynı zamanda cilt kanseri riskini önlemeye yardımcı olabileceğini de biliyor muydunuz?

UV ışınları

Ultraviyole ışınları cilt kanseri ve bazı cilt hastalıklarına sebep olmaktadır. Bazen sorun önemsiz bir güneş yanığı veya cilt kuruması gibi küçük bir problem olabilirken, bazen de sedef hastalığı ve egzama gibi mevcut bir durumu daha da kötüleşmesine sebep olabilir. Ayrıca güneşin bu etkileri, deride renk değişikliği, güneş lekeleri, solma, koyulaşma vb. gibi pigmentasyon varyasyonlarına da sebep olması mümkündür. Hepimiz güneşin bu etkilerine gün içerisinde sürekli maruz kalmaktayız,  ama özellikle korunmasız güneşe maruz kalanlar daha çok risk altında olmaktadırlar. Ve çağımızda maalesef gittikçe büyüyen cilt kanseri sorunu vardır. Bu konuda yapılan araştırmalara göre tüm cilt kanserlerinin% 90’ının güneşe maruz kalınmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. İşte bu araştırmalar ışığında UV ışınları riskini hayatın her alanında minimize etmek için birçok çalışmalar yapılmaktadır. Çok faktörlü güneş kremlerinden, koruyucu şapkalara, gözlüklere, lenslere vb. gibi önlemler yanında güneşin dik olduğu saatlerde dışarıya çıkmamak gibi pasif korunma yöntemleri uygulanmaktadır. Peki, sürekli güneşe maruz kalan evler, araçlar ve işyerlerinde nasıl korunacağınızı hiç düşündünüz mü?

İnsanların güneşin UV ışınlarından zarar görmesinin nedeni korunmasız olarak direk güneş ışığına maruz kalmalarından kaynaklanmaktadır. Bu genellikle UV ışını koruması sağlamak için uygun bir güneş kremi olmadan dışarıda bronzlaşma veya dışarıda aktif olma yoluyla gerçekleşir. Ama bunların haricinde güneşe maruz kalabileceğiniz birçok yol olduğunu biliyor muydunuz?  Güneşin altında kalmadan güneş yanığı olan bireyler bunun bir göstergesidir.

Daha az güneş ışığına maruz kalma sorunlarından birkaçı şunlardır;

  • Araçlar: Sürekli aracı ile yolculuk yapan kişiler en çok güneşe maruz kalan kişiler arasındadır. Özellikle aracın ön koltuklarında oturan sürücü ve yolculara güneşin direk olarak vurması olası bir durumdur. Bu da güneşin UV etkilerini artırır.
  • Evler: Güneş girmeyen eve doktor girer atasözüne binaen herkes en azından evinin bir cephesi güneşe baksın ister. Kiralama ya da satın alırken özellikle buna dikkat eder. Fakat evinizde pencerelerin yanında oturmak güneş ışınlarının bu zararlı etkilerine maruz kalmanızı artırabileceğini hiç düşündünüz mü?
  • Dış mekan şartları: Dış mekânlarda gizli bazı yüzeyler size UV ​​ışınlarını yansıtmaktadır. Buna örnek asfalt ve suyu verebiliriz. Gün içerinde bilinçli ya da bilinçsiz olarak pek çok defa bu yüzeylere maruz kalırız ve buda UV ışınlarına maruz kalmamıza sebep olur.

Pencere Tonu Size Nasıl Yardımcı Olabilir

Pencerelere cam filimi takmak, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmaktan tüm olası nedenleri hafifletmeye yardımcı olamasa bile herhangi bir hasar olasılığını azaltmada yardımcı olabilir. Bir kişi ne kadar az güneşe maruz kalırsa,cilt kanseri gelişimi açısından o kadar güvenli olur. Arabanızdaki camlara da cam filimi takarak güneş ışınlarının size veya yanınızdaki yolcuya vereceği zararlı etkileri azaltabilirsiniz. Ortalamalara bakıldığında bir kişi araç içinde çok zaman geçirmektedir. Çünkü kişiler işe gidip gelirken, ailelerinin bulunduğu yerlere, gezmeye, alışverişe ve tatile giderken gibi pek çok sebeplerle araçlarında yolculuk yaparlar. Arabanızda geçirdiğiniz her zaman cilt kanseri riskinizi önemli ölçüde artırabilir, özellikle yolculuğa çıkmadan önce güneş kremi kullanmayanlarda bu risk daha da yüksektir.

Pencere tonu, evdeyken güneşe maruz kalma riskini azaltmanıza da yardımcı olabilir. Evinizdeki pencereleri renklendirerek, kendinizi, ailenizi ve birlikte yaşadığınız herkesi gereksiz güneş ışınlarına karşı korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Cam Filminin Diğer Faydaları

Evinizdeki camlara filim taktırarak onları renklendirmek sağlığın yanında başka faydalar da sağlar.  Bu faydalar arasında mobilyalarınızın ve diğer kumaş ürünlerinizin, sanat eserlerinizin, dekorasyon ürünlerinizin gereksiz yıpranma ve aşınmaya karşı korunmasını içerir. Ayrıca, faturalarınızı önemli ölçüde artırabilen ısıtma ve soğutma çabalarıyla enerji kaybına karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Aslında, birçok ev sahibi pencerelerini renklendirdikten sonra enerji maliyetlerinde üçte bir oranında tasarruf sağladığını bildirmiştir. Eve ve işyerlerinde tasarruf tedbirleri arasında da yer alabilecek bu çalışma başlangıçta maliyetli bir iş gibi görünse de uzun vadede ham maddi hem sağlık açısından kara geçilmesini sağlar.

Evinizin ve aracınızın camlarını renklendirmek gereksiz tüm güneş ışınlarına maruz kalmayı engelleyemezken, bunun önemli bir bölümünü önlemeye yardımcı olabilir. Bunu yaparak, kendinizi ve sevdiklerinizi gereksiz yere artmış cilt kanseri riskinden korumaya yardımcı olabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Binalara Cam Güvenliği

Binalara Cam Güvenliği

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve yapılarınıza görsel kalite kazandırmak ister misiniz? Bina cam filmleriyle bina, …