r43 cam filmi

R43 Cam Filmi

Otomobillerin renkli cam filmleri ya da R43 cam filmi kullanmasındaki amaçların birçoğu estetik olarak güzel görünmesi olarak belirtilse de tercih edilmesi farklı amaçlara hizmet eder. Otomobillerdeki cam filmlerinin çekirdek malzemesi polyester esaslı bir şeffaf malzemeden oluşur. UV koruması, güvenli ve de yapışkan olabilmesi, çiziklere karşı koruma sağlaması, koruma folyosu da eklenmesi durumunda katı bir izolasyon ve güvenlik materyali olarak kullanılır.

Kişilerin gözlerinin görmek eşikleri 360-720 NM arasındaki ışımayı algılar. Toplam güneş enerjisi insanların ciltlerine, konutlarına ve de tüm bir gün boyunca sahip olabildikleri kişisel ya da toplu araçlara yansıma gösterir. Fakat bu meydana gelen durum sadece yaz aylarında meydana gelmez. Kış ayları içerisinde de yansıyan güneş ışınları, bulutlu havalarda dahi insanların güneş radyasyonuna maruz kalmasına sebep olur. Kişilerin renkli cam filmi ve de R43 cam filmi kullanmasındaki amaçlardan bir tanesinin de bu duruma çözüm getirebileceği kanısında olduğu belirtilir.

R43 Cam Filminin Araçlara Etkisi

Sahip olunan otomobillerin camlarında tercih edilen R43 cam, araçların fabrika çıkışlarındaki renkli cam uygulamalarına verilen isim olarak meydana gelir. Ülke sınırlarımız içerisindeki Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenenmiş olan bu cam türü yönetmeliklerinin asıl amacı, bir araç içerisindeki yolcuların fiziksel yaralanmalara yol açabileceğini doğrulamak ve de hangi test türlerinin gerçekleşebileceğini anlamak amacı ile oluşturulan bir cam türü olarak meydana getirilir. Yapılabilecek test türleri için alınması gereken önlemlerden bir tanesi olarak oluşur.

Araçların camları, trafik koşullarında ve kişilerin kullanım aşamasında meydana gelebilecek fiziki yaralanmaları önleyebilmek adına araç için tasarlanmış bir bölüm olarak oluşturulur. Oluşturulan bu bölüm atmosferik hava şartlarına ve de aşınmalara karşı dirençli olduğu belirtilir. Kişilerin araçlarına uygulanan R43 cam, yönetmeliklere göre önemli bir boyutta ışık iletimini sağladığı belirtilir. Araç camlarına takılan bu tür cam türü optik bozulmalara karşı direnç gösterdiği gözlemlenmekte.

Ülke sınırlarımız içerisindeki Kara Yolları Yönetmeliğinin 63. Maddesine göre kişilerin sahip olduğu araçların görüntüsünü değiştirebilecek seviyelerdeki renkli cam kullanımları ya da kişilerin araç camlarına uyguladıkları renkli film tabakalarının uygulanmasının yasak olabileceği belirtildi. Kişilerin belirtilen hükme ayak uydurmadığı durumlar içerisinde ise 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunun 30. Maddesi gereğince araç sahiplerine yasal işlemler yapabilecekleri belirtildi. Meydana gelen bu durum sonrasında ise alınan yeni bir karar ile kişilerin sahip olduğu araçların camlarına R43 cam taktırmaları durumunda ceza verilmeyeceği konusunda etkileşimler oluşum gösterir.

R43 Cam Filmi Hakkında Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Bu cam türü, fabrikalar içerisinden çıkan araçların filmlerinin R43 olarak sınıflandırıldığı belirtilir. Yönetmeliğin bir diğer amaçlarından bir tanesi de güneş ışığı iletiminin hangi seviyeler üzerinde olduğunu anlayabilmek adına bu camları kontrol ettiğini belirtir. Herhangi bir araç filminin kişilerin sahip olması gerektiği araç ruhsatlarına işletilmesi uygun görülmediği nitelendirilir. Fakat araçlarına işletilmesi uygun görülen cam filmi R43 cam olarak belirtildiği gözlenmekte. Herhangi bir kişinin araçlarına bir süre sonraki taktırmayı uygun bulduğu cam filmleri muayeneden geçmeyeceği nitelendirilir. Meydana gelen bu durum sonrasında ise ruhsata işlenmez.

Sektör ile ilgili kişilerin fiyatlandırma sisteminin standart bir şekilde belirlenmiş olduğu görülmekte. Kişilerin sahip oldukları araçların dört adet camına takmış oldukları filmler minimum 200 TL gibi fiyat biçildiği belirtilir. Fakat araçların cam filmlerinin takılmış olması ve çıkarılmak istenmesinin arasındaki fiyat farkının olmadığı belirtilir. Çünkü cam filmleri ile ilgili kişilerin R43 cam filmi ya da diğer filmleri takarken ve çıkarırken aynı emeği sarf etmesinden dolayı fiyat farkının olmadığı nitelendirilir. Cam filmi taktırmanın maliyetlerinin aslında el işçiliğinden kaynaklı bu fiyatlandırma sistemi içerisinde olduğu belirtilir.

Ülke sınırlarımız içerisindeki trafiklerde binlerce aracın olduğu görülmesi ile birlikte kişilerin araçlarının birçoğunda cam filmine rastlanıldığı belirtilir. Geçen zamanlar içerisinde cam filmlerinin yasaklanması üzerine kişilerin ceza almamak adına uygulamış oldukları durumlardan bir tanesi de sahip oldukları araçlardan cam filmlerini söktürdükleri belirtilir. Meydana gelen bu durum ile birlikte kişilerin cam filmi olarak R43 cam filmlerini araştırmaya başlayarak, araçlarına bu filmi taktırdıklarında ceza almayacakları konusunda bilinçlenmiş oldukları görülür. Birçok kişi bu durumun oluşmasına olanak sağlamış iken bazı kişilerin tam anlamı ile nereden taktıracağı konusunda fikir ayrıcalıklarına düşmüş olduğu belirtilir.

Araçlarınıza cam filmi taktırmak istiyorsanız, Türkiye genelinde bulunan GMC Film bayilerini ziyaret ederek profesyonel uygulama hizmetlerimizi “ÖMÜR BOYU GARANTİ” kapsamında işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

ÖNERİLEN SAYFA

Binalara Cam Güvenliği

Binalara Cam Güvenliği

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve yapılarınıza görsel kalite kazandırmak ister misiniz? Bina cam filmleriyle bina, …